używane laptopy mac

Co sprawdzić przed zakupem używanego laptopa Mac?

Czy przełączasz się z systemu Windows na taniego MacBooka? Zatem zakup używanego laptopa Mac z gwarancją i wsparciem technicznym brzmi jak najlepsza opcja. Kupując używany komputer Mac, możesz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie niezbędne kroki, które należy podjąć, aby upewnić się, że zakupiony laptop Mac nie ulegnie awarii już następnego dnia.

Uwaga: podczas spotkania ze sprzedawcą warto przeprowadzić podstawową diagnostykę. Pamiętaj więc, aby zabrać ze sobą zewnętrzny dysk USB z systemem macOS i słuchawki.

Krok 1: Sprawdź, czy nie ma uszkodzeń

Rozpocznij diagnostykę od dokładnego zbadania obudowy używanego laptopa Mac pod kątem uszkodzeń fizycznych, takich jak widoczne zarysowania. Następnie sprawdź wszystkie śruby. Poluzowane śruby mogą oznaczać, że Mac był serwisowany przez nieautoryzowany serwis. Upewnij się też, że ekran i obudowa nie są wygięte.  

Na koniec sprawdź zawiasy wyświetlacza (połączenia łączące wyświetlacz i obudowę). Zawiasy te powinny być wystarczająco mocne, aby podtrzymywać pokrywę i zapobiegać jej przypadkowemu upadkowi.

Jeśli znajdziesz jakiekolwiek uszkodzenia przy zakupie używanego komputera Mac, możesz ich użyć jako argument do obniżenia ceny.

Krok 2: Sprawdź, ile lat ma używany Mac

Czy obecny właściciel laptopa Mac twierdzi, że komputer Mac jest w stanie jak nowy? To może być prawda, ale to nie znaczy, że jest nowy. Możesz sprawdzić rzeczywisty wiek komputera Mac, przechodząc do sekcji Informacje o tym Macu w menu Apple w lewym górnym rogu ekranu.

używane laptopy mac

Jeśli system macOS nie jest zainstalowany na używanym komputerze Mac, który badasz, możesz sprawdzić jego wiek za pomocą numeru seryjnego. Odwróć komputer Mac, a znajdziesz numer seryjny obok oznaczeń prawnych. Skorzystaj z tych zasobów, aby zidentyfikować model komputera Mac i jego wiek, a także gwarancję i pomoc techniczną na stronie internetowej firmy Apple dotyczącej sprawdzania zasięgu. 

Krok 3: Uruchom kupowanego MacBooka

Czas dać temu Macowi wir. Upewnij się, że maszyna, którą chcesz kupić, uruchamia się, a system macOS ładuje się aż do obrazu pulpitu. Jeśli system macOS nie jest zainstalowany na tym komputerze, użyj dysku rozruchowego, który przyniosłeś ze sobą (tego, który ma system macOS na pokładzie). Przytrzymaj klawisz Option, gdy usłyszysz dźwięk uruchamiania i wybierz zewnętrzny dysk startowy.

Jeśli używany laptop Mac nie uruchamia się, nie jest to tak naprawdę przełom. Możesz zapoznać się z naszymi wskazówkami, co zrobić, jeśli komputer Mac się nie włącza. Jednak to ty decydujesz, czy jesteś gotowy na pokonanie takich przeszkód. A jeśli tak, może to być kolejny powód do zniżki na używany komputer Mac.

Krok 4: Wyłącz hasło oprogramowania układowego

Użytkownicy komputerów Mac ustawiają różne hasła do swoich urządzeń, ale jedno z nich może przyprawić nowego właściciela Maca o prawdziwy ból głowy. Złe wieści, jeśli sprzedawca skonfigurował hasło oprogramowania układowego na swoim urządzeniu — nie będzie można uruchomić komputera Mac z dysku USB. Podczas uruchamiania komputera Mac i słyszenia gongu uruchamiania przytrzymaj klawisz Option. Jeśli pojawi się monit o wpisanie hasła oprogramowania sprzętowego, poproś właściciela komputera Mac o wyłączenie go.

Oto jak wyłączyć hasło oprogramowania układowego:

 1. Wyłącz Maca
 2. Włącz go ponownie i natychmiast przytrzymaj klawisze Command (⌘) + R
 3. Zwolnij klawisze, gdy zobaczysz ikonę kłódki i pole hasła
 4. Poproś właściciela komputera Mac o wprowadzenie hasła oprogramowania układowego
 5. Kliknij Narzędzia i wybierz Firmware Password Utility lub Startup Security Utility
 6. Kliknij opcję Wyłącz hasło oprogramowania sprzętowego
 7. Wprowadź hasło oprogramowania układowego, gdy zostaniesz o to poproszony
 8. Zamknij narzędzie i uruchom ponownie komputer Mac

Krok 5: Sprawdź stan wyświetlacza

Aby wykryć uszkodzone piksele na wyświetlaczu, przejdź do narzędzia do sprawdzania martwych pikseli, które wypełnia ekran czystymi kolorami. Alternatywnie otwórz zdjęcia z jednokolorowym tłem (czerwonym, zielonym, niebieskim, białym lub czarnym) na używanym komputerze Mac. Jeśli jakiekolwiek piksele są uszkodzone, na wyświetlaczu pojawią się małe plamki.

Jest ok, jeśli jest martwy piksel lub dwa. Jeśli jednak istnieją grupy uszkodzonych pikseli, prawdopodobnie nie powinieneś kupować tego używanego MacBooka.

Krok 6: Uruchom test klawiatury

Użyj wbudowanej aplikacji Text Edit w systemie macOS, aby upewnić się, że klawiatura nie działa nieprawidłowo. Otwórz go i wpisz każdy znak z klawiatury. Działa w porządku? Teraz wypróbuj przycisk Caps Lock i klawisze funkcyjne. Działa świetnie? Świetnie!

używane laptopy mac

Alternatywnie możesz użyć Przeglądarki klawiatury. Przejdź do menu języka na górnym pasku menu i wybierz opcję Pokaż przeglądarkę klawiatury. Teraz każdy naciśnięty klawisz jest wyświetlany w nowym oknie przypominającym klawiaturę.

używane laptopy mac

Krok 7: Sprawdź napęd optyczny

Jeśli komputer Mac, który zamierzasz kupić, ma napęd optyczny, włóż dysk DVD lub CD, aby sprawdzić, czy odczytuje informacje.

Krok 8: Sprawdź wszystkie porty

To łatwe. Wystarczy podłączyć dysk zewnętrzny do portu USB. Zrób to samo ze słuchawkami. Pracuje? Super!

Krok 9: Uruchom diagnostykę kamery internetowej

Uruchom aplikację Facetime lub aplikację Apple Photo Booth, aby przetestować kamerę iSight. Czy widzisz swoją twarz w oknie aplikacji? Oznacza to, że Twoja kamera internetowa działa idealnie.

Jeśli pojawi się wyskakujący komunikat „Brak podłączonej kamery”, zmień domyślną kamerę aplikacji na kamerę iSight. Jeśli ten problem będzie się powtarzał, może to oznaczać problemy z aparatem.

Krok 10: Sprawdź dysk twardy

Narzędzie dyskowe to przydatne narzędzie, które pomaga sprawdzić stan dysku twardego komputera Mac.  

Oto, co należy zrobić:

 1. Przejdź do aplikacji w Finderze
 2. Wybierz Narzędzia
 3. Wybierz Narzędzie dyskowe
 4. Kliknij pierwszą pomoc w menu powyżej
 5. Kliknij Uruchom

Sprawdzanie zajmie trochę czasu, a po zakończeniu zobaczysz okno z listą komunikatów dotyczących stanu dysku twardego. Jeśli zauważysz jakiekolwiek komunikaty w kolorze czerwonym, oznacza to, że coś jest nie tak z dyskiem.

używane laptopy mac

MacBook z uszkodzonym dyskiem twardym może przyprawiać o ból głowy, ale to nie koniec świata. Zawsze możesz to naprawić lub wymienić. Jeśli tak jest, pamiętaj, aby uzyskać zniżkę od sprzedawcy.

Krok 11: Sprawdź baterię

MacBooki są znane z wyjątkowej wydajności baterii, więc chcesz mieć pewność, że używany laptop Mac nie rozładuje się po zaledwie godzinie użytkowania.

Aby sprawdzić stan baterii komputera Mac:

 1. Kliknij logo Apple
 2. Przytrzymaj klawisz Opcja
 3. Wybierz Informacje o systemie z menu rozwijanego
 4. Otwórz sekcję Zasilanie w menu na lewym pasku bocznym
 5. Zwróć uwagę na sekcję Informacje zdrowotne
używane laptopy mac

Liczba cykli i Stan pomogą Ci zdiagnozować stan baterii komputera Mac. Większość baterii Maca wytrzymuje od 300 do 1000 cykli ładowania. Upewnij się, że liczba cykli i stan baterii mieszczą się w limicie. Ogólnie rzecz biorąc, im mniej cykli baterii liczy się, tym lepiej.

Krok 12: Test sprzętu Apple

Ostatnim zalecanym przez nas krokiem jest test sprzętowy Apple (lub Diagnostyka Apple na nowszych komputerach Mac). Wykrywa problemy z płytą główną, pamięcią i innymi komponentami sprzętowymi.  

Aby rozpocząć test sprzętu Apple:

 1. Odłącz wszystkie urządzenia zewnętrzne i wyłącz komputer Mac
 2. Włącz go ponownie i przytrzymaj klawisz D , gdy usłyszysz dźwięk uruchamiania
 3. Wybierz żądany język i naciśnij przycisk ze strzałką, aby uruchomić test

Jak przetestować używanego MacBooka przed zakupem ?

Aby przetestować używanego MacBooka przed zakupem, uruchom Diagnostykę Apple. Jest to wbudowane narzędzie Apple, które może pomóc w wykrywaniu problemów z pamięcią RAM, baterią, czujnikami, grafiką, procesorem i innymi komponentami sprzętowymi. Oto jak uruchomić Apple Diagnostics, aby przetestować używanego MacBooka przed dokonaniem zakupu:

 1. Wyłącz komputer Mac i odłącz wszystkie urządzenia peryferyjne
 2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż pojawi się okno startowe
 3. Naciśnij Command (⌘) + D
 4. Poczekaj na zakończenie testu i przejrzyj wyniki

Jak sprawdzić, czy używany MacBook jest oryginalny?

Aby sprawdzić, czy MacBook jest oryginalny, przejdź do strony Sprawdź zakres , która jest usługą Apple umożliwiającą sprawdzenie statusu gwarancji. Tam wprowadź numer seryjny Maca w polu wyszukiwania, rozwiąż CAPTCHA i kliknij Kontynuuj. Wśród wyników znajdziesz m.in. weryfikację daty zakupu, telefoniczną pomoc techniczną, zasięg serwisu.

Aby sprawdzić, czy MacBook jest oryginalny, potrzebujesz jego numeru seryjnego. Można go znaleźć w sekcji Informacje o tym komputerze Mac w menu Apple. Ewentualnie wyszukaj numer seryjny na dolnej obudowie komputera Mac.

Jak sprawdzić, czy używany laptop Mac jest kradziony?

Aby sprawdzić, czy używany laptop Mac jest kradziony, poproś sprzedawcę o dostarczenie oryginalnego pudełka i rachunku. Jeśli sprzedawca nie może dostarczyć ci rachunku, sprawdź używane ustawienia funkcji Znajdź mój Mac. Jeśli ustawienia są wyłączone, niekoniecznie oznacza to, że Mac został skradziony, ale jest to powód, aby być czujnym.

Poproś sprzedawcę o podanie przybliżonej daty wygaśnięcia ograniczonej gwarancji Apple i sprawdź, czy jest ona zgodna z informacjami na stronie Sprawdź zakres. 

Oto jak to się robi:

 1. Przejdź do menu Apple i wybierz Informacje o tym komputerze Mac
 2. W oknie, które zostanie otwarte, skopiuj numer seryjny
 3. Przejdź do strony Sprawdź pokrycie i wklej numer seryjny w polu wyszukiwania
 4. Porównaj wyniki z podanymi przez sprzedawcę
 5. Jeśli istnieje znaczna rozbieżność między dwiema datami, trzymaj się z dala od zakupu

Źródło: mackeeper.com

 • Tanie używane laptopy: Wskazówki i triki dotyczące zakupu z drugiej ręki
  Laptopy są coraz lepsze. Pytanie, które należy sobie zadać przed zakupem, brzmi: co jest najważniejsze i co jesteś skłonny poświęcić? Nawet najlepsze tanie używane laptopy nie są idealne w każdym obszarze – mają mocne strony, ale aby osiągnąć niską cenę w kilku kwestiach trzeba iść na ugodę. Prawie na pewno można znaleźć używanego niedrogiego laptopa z ekranem dotykowym, wysokiej klasy obudową, portem HDMI, podświetlaną klawiaturą lub obsługą rysika. Warto jednak zastanowić się, na których z tych funkcji zależy nam najbardziej, a bez których możemy się obejść.
 • Co sprawdzić przed zakupem używanego laptopa Mac?
  Czy przełączasz się z systemu Windows na taniego MacBooka? Zatem zakup używanego laptopa Mac z gwarancją i wsparciem technicznym brzmi jak najlepsza opcja. Kupując używany komputer Mac, możesz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie niezbędne kroki, które należy podjąć, aby upewnić się, że zakupiony laptop Mac nie ulegnie awarii już następnego dnia.
 • Używane laptopy HP Ceny
  Niedawno szukałem nowego laptopa, potrzebowałem czegoś do podstawowego surfowania po Internecie, nie do pracy, a do przeglądania social mediów i filmów. Nie chciałem jednak na taki sprzęt wydawać fortuny, bo będzie używany codziennie, ale w ograniczonym lub krótkim czasie, do szybkich zadań. Przeglądać setki ofert, na które mnie nie stać, stwierdziłem, że używany laptop HP idealnie spełnia moje wymagania. Wybranie tej opcji ma oczywistą zaletę w postaci niższej ceny, ale (zwykle) ograniczonej gwarancji. Żeby mieć pewność, że otrzymasz sprawnego laptopa lepiej o to ostanie zadbać. Używane laptopy HP są oczywiście w pewnym stopniu wyeksploatowane, ale moim zdaniem jest to lepsza opcja niż na przykład kupowanie pierwszego lepszego używanego laptopa z przypadkowego TOP 5. Z mojego doświadczenia wiem, że używany laptop jest w całkiem przyzwoitym, lekko używanym stanie.
 • Dell Vostro 14 5490 – Czy warto inwestować w używany laptop biznesowy?”
  Laptopy Dell Vostro to linia biznesowych laptopów, skierowana głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Zapewniają one solidną wydajność i liczne funkcje przyjazne nie tylko dla firm. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem używanego laptopa Dell Vostro, a w szczególności modelu 14 5490, warto wziąć pod uwagę kilka czynników: cenę, serwis, zabezpieczenia. Seria Vostro oferuje przystępną cenę w porównaniu do innych laptopów biznesowych, takich jak seria Latitude. Dzięki temu są one bardziej dostępne dla firm o niewielkim budżecie. Obecnie używane laptopy Dell Vostro są świetnymi urządzeniami także dla prywatnych osób. Warto jednak dokładnie sprawdzić stan i wyposażenie używanego laptopa. Niewielkim mankamentem są także krótsze godziny wsparcia technicznego w porównaniu do innych linii produktów Dell. W zamian za to możesz uzyskać dodatkowe zabezpieczenia danych oraz narzędzia ułatwiające zarządzanie w środowisku korporacyjnym.
 • Czy da się kupić używany laptop na raty?
  Zakup laptopa to zwykle wydatek kilku tysięcy złotych. Wielu z nas nie ma możliwości wydania takiej kwoty jednorazowo. Korzystamy więc zwykle z możliwości zakupu urządzenia na raty – w kilkanaście minut możesz podpisać umowę kredytową i laptop wziąć ze sobą tego samego dnia do domu. Ale co w przypadku używanych laptopów? Decydujemy się na niego ze względu na niską cenę, zatem nie ma możliwości, żeby zapłacić za niego jednorazowo. Cale szczęście również w przypadku używanych laptopów możemy liczyć na płatność ratalną. Wiele sklepów internetowych (mniej stacjonarnych) oferuje e-raty, które umożliwiają rozłożenie ceny laptopa na części. Zwykle pierwsza rata odroczona jest co najmniej o miesiąc. Często jest to dodatkowa zaleta, która pozwala odłożyć spłatę jeszcze kilka tygodni. Ale czy warto? Czy opłaca się kupować używany laptop na raty? Przekonamy się razem z Tobą, prowadząc dokładne rozeznanie w znanych i mniej znanych sklepach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *