uzywany laptop na raty

Czy da się kupić używany laptop na raty?

Zakup laptopa to zwykle wydatek kilku tysięcy złotych. Wielu z nas nie ma możliwości wydania takiej kwoty jednorazowo. Korzystamy więc zwykle z możliwości zakupu urządzenia na raty – w kilkanaście minut możesz podpisać umowę kredytową i laptop wziąć ze sobą tego samego dnia do domu. Ale co w przypadku używanych laptopów? Decydujemy się na niego ze względu na niską cenę, zatem nie ma możliwości, żeby zapłacić za niego jednorazowo. Cale szczęście również w przypadku używanych laptopów możemy liczyć na płatność ratalną. Wiele sklepów internetowych (mniej stacjonarnych) oferuje e-raty, które umożliwiają rozłożenie ceny laptopa na części. Zwykle pierwsza rata odroczona jest co najmniej o miesiąc. Często jest to dodatkowa zaleta, która pozwala odłożyć spłatę jeszcze kilka tygodni. Ale czy warto? Czy opłaca się kupować używany laptop na raty? Przekonamy się razem z Tobą, prowadząc dokładne rozeznanie w znanych i mniej znanych sklepach internetowych.

Czy zakup używanego na raty laptopa oznacza wzięcie kredytu?

W dużym uproszczeniu mówiąc: tak. Zakup ratalny, to nic innego, jak kredyt, rozłożony na określoną ilość rat. Więc, jeśli zamierzasz kupić używany laptop na raty, musisz pogodzić się z noszeniem tytułu kredytobiorcy. To nie jedyny mankament, jeśli w ogóle tak to możemy nazwać. To raczej cechy niż wady.

Kolejnym istotnym elementem jest konieczność uiszczania dodatkowych opłat, czyli oprocentowania. Do każdej raty kredytu, czyli wartości produktu, będziesz miał doliczoną konkretną kwotę, wyrażoną procentowo. Średnie oprocentowanie w ofertach na polskim rynku wynosi 10,00%. Z doświadczenia jednak poradzę Ci, nastaw się na więcej. Te ponad 10% wartości Twojego używanego laptopa to opłaty, ujmując w skrócie, dzięki którym bankowi opłaca się sprzedać Ci kredyt. Jeśli zdecydujesz się na taki rodzaj zapłaty upewnij się, że jesteś w stanie go spłacać regularnie.

To bardzo ważny aspekt umowy z bankiem. Terminowość, czyli zapłaty zgodnie z datami określonymi w harmonogramie spłat, to Twoja nowa ulubiona lektura. Czytaj ją uważnie, bo w innym wypadku ściągnie Ci z konta więcej niż tylko kwotę raty kredytu. I to są odsetki, które musisz zapłacić za zwłokę, godzisz się na to, podpisując umowę ratalną.

Czy mogę kupić używany laptop na raty?

To pytanie pewnie krąży w głowie setki nastolatków, ale częściej jest to marzenie niż fakt. Żeby kupić używany laptop na raty, czyli podpisać z bankiem umowę kredytową musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz być pełnoletni i móc legitymować się dowodem osobistym. Po drugie powinieneś mieć pracę, czyli wykazywać przychód. W umowie jesteś zobowiązany wpisać aktualne miejsce pracy, wysokość zarobków, liczbę osób w gospodarstwie domowych. A co najważniejsze dodajesz informację o miesięcznych wydatkach.

Po kilkuminutowej weryfikacji, otrzymujesz informację od pracownika lub aplikacji banku o tym, czy Twoją prośbę zaakceptowano.

Gdzie kupić używany laptop na raty?

Jest kilka miejsc, w których możesz kupić używany laptop na raty. Żeby zwiększyć liczbę dostępnych produktów i mieć dokładniejsze porównanie, skupimy się na miejscach internetowych, czyli serwisach aukcyjnych i sklepach. Pominęliśmy wszystkie oferty sponsorowane.

Allegro

uzywany laptop na raty
Źródło: allegro.pl

Pierwszym miejscem, które storpeduje Cię reklamami, będzie Allegro. Zakup produktów na raty w tym serwisie, to całkiem świeża opcja, ale dostępna w wielu kategoriach, w tym: urządzeń elektronicznych, mebli itp. Oferta jest bardzo ciekawa. Jedną z możliwości jest zakup laptopa w dwóch ratach. W przypadku, gdy jesteś klientem VIP tego serwisu, zwanym tamże Użytkownikiem Smart, nie zapłacisz żadnej dodatkowej opłaty. Istotnym szczegółem jest tu konieczność spłaty w ciągu dwóch miesięcy. Wtedy RRSO wynosi 0%.

Jeśli natomiast nie jesteś oceniony przez Allegro jako Very Important Person, lepiej trzymaj się siedzenia. Chcąc rozłożyć zakup używanego laptopa na 3, 5, 10 lub 20 rat oprocentowanie wzrasta. I to jest liczba, którą warto podkreślić: RRSO wynosi 29,53% (pamiętasz co pokazują statystyki? średnia to 10%). Oznacza to, że koszt Twojego wymarzonego laptopa zwiększa się o jedną trzecią ceny początkowej. Ups, może zaboleć. Ale nie oceniajmy, dopóki nie porównamy tych kosztów kredytu z inną ofertą.

TanieKomputery.pl

uzywany laptop na raty
Źródło: taniekomputery.pl

To sklep, który znalazł się w wynikach wyszukiwania poniżej allegroszka. To miejsce szczyci się sprzedażą poleasingowych i powystawowych laptopów i to na raty. Więc sprawdzamy!

Wybór dostępnych modeli bardzo przyzwoity, skłaniamy się zatem do wyboru najdroższego. A co! Zaszalejmy, chociaż wirtualnie… Decydujemy się na wybór Dell Precision 7550, za skromne 5974,50 zł. Mamy tu do wyboru więcej opcji dotyczących liczby rat, ponieważ możemy wybrać z przedziału 2 – 60. Celujemy w 20. Miesięczna rata wyniosłaby nas 362,34 zł. Co to oznacza? Że całkowita kwota do zapłaty wzrasta do 7 246,81zł, a RRSO wynosi 25,54%. Pokazuje to, że serwis aukcyjny nie wypada tak tragicznie, ale nadal mniejszy sklep ma lepszą ofertę.

Dla porównania sprawdziliśmy jeszcze jak wygląda RRSO w przypadku mniejszej liczby rat:

10 rat = mniejsze RRSO = 24,47%

Czyli oprocentowanie i całkowita kwota do zapłaty spadają, zgodnie ze zmniejszającą się liczbą rat.

Scrascom.pl

uzywany laptop na raty
Źródło: scrascom.pl

To kolejny sklep z ofertą poleasingowych laptopów i akcesoriów do komputerów. Zatem podobnie jak w przykładzie powyżej, wybieramy najdroższy laptop. Mamy nieco mniejszy wybór niż wcześniej i trafiamy na używanego laptopa za 3700 zł.

W tym sklepie szacunkowa kalkulacja zaskakuje, ponieważ przy 20 ratach RRSO to tylko 14,88%. Wydaje się, że jest to idealny wybór. Porównamy więc z 10 ratami. Okazuje się, że jeśli w trakcie 10 miesięcy będziemy w stanie spłacić laptopa, to nie musimy dopłacać nic. RRSO 0%. Świetna opcja, ale…

Raty w tym miejscu rzeczywiście są dostępne w bardzo atrakcyjnej ofercie, problemem jest jednak dostępność towarów. Niewiele ich na wirtualnych półkach i zdecydowanie nie jest to towar z tych najwyższych. Ale dla osób, które nie wymagają zbyt wiele, opłacalny deal.

Sprzedajemy.pl

uzywany laptop na raty
Źródło: sprzedajemy.pl

Na czwartym miejscu gościmy serwis sprzedajemy.pl, gdzie prywatne osoby oferują swoje produkty. Wybór poraża. Jest naprawdę bardzo dużo używanych laptopów niemal każdej marki. Wybieramy MSI Katana GF66 w cenie 5500 zł. Pełni ekscytacji przechodzimy do kalkulatora rat znajdującego się w panelu bocznym strony. Ustawiamy 20 rat i….. tadam! NIC. Niestety okazuje się, że kalkulator jest wyłącznie reklamą, która przekieruje nas na stronę banku, a na pewno nie policzy ile i w jakim czasie moglibyśmy zapłacić.

Podsumowanie zakupu używanego laptopa na raty

Takich miejsc, jak te podane w zestawieniu pewnie są dziesiątki. Ważne jest abyś pamiętał, że wybierając używany laptop na raty ważne jest porównanie. Sprawdzenie oferty kredytowej w wielu miejscach, poznanie całkowitych kosztów oprocentowania. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się na zakup, pamiętaj, że istnieją pewne zagrożenia związane z taką transakcją. Zwróć uwagę na stan techniczny laptopa. Jeśli nie masz możliwości obejrzenia produktu, poproś aby sprzedawca nagrał wideo np. podczas uruchamiania urządzenia.

Zapytaj także o okres gwarancyjny. Czy używany laptop podlega jeszcze gwarancji producenta, czy być może dany sklep dodaje taki okres ochrony od siebie. Przed dokonaniem zakupu sprawdź opinie i oceny sprzedawcy, zwłaszcza jeśli kupujesz na platformach aukcyjnych lub u prywatnych osób. Wybieraj zaufane źródła, aby zminimalizować ryzyko oszustwa lub nieuczciwych praktyk.

Podsumowując, zakup używanego laptopa na raty może być atrakcyjną opcją dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na jednorazową płatność. Jednak, pamiętaj o konsekwencjach finansowych związanych z kredytem oraz rozważ ryzyko związane z kupnem używanego sprzętu. Dokładne porównanie ofert i świadome podejście do finansów pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję.

 • Tanie używane laptopy: Wskazówki i triki dotyczące zakupu z drugiej ręki
  Laptopy są coraz lepsze. Pytanie, które należy sobie zadać przed zakupem, brzmi: co jest najważniejsze i co jesteś skłonny poświęcić? Nawet najlepsze tanie używane laptopy nie są idealne w każdym obszarze – mają mocne strony, ale aby osiągnąć niską cenę w kilku kwestiach trzeba iść na ugodę. Prawie na pewno można znaleźć używanego niedrogiego laptopa z ekranem dotykowym, wysokiej klasy obudową, portem HDMI, podświetlaną klawiaturą lub obsługą rysika. Warto jednak zastanowić się, na których z tych funkcji zależy nam najbardziej, a bez których możemy się obejść.
 • Co sprawdzić przed zakupem używanego laptopa Mac?
  Czy przełączasz się z systemu Windows na taniego MacBooka? Zatem zakup używanego laptopa Mac z gwarancją i wsparciem technicznym brzmi jak najlepsza opcja. Kupując używany komputer Mac, możesz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie niezbędne kroki, które należy podjąć, aby upewnić się, że zakupiony laptop Mac nie ulegnie awarii już następnego dnia.
 • Używane laptopy HP Ceny
  Niedawno szukałem nowego laptopa, potrzebowałem czegoś do podstawowego surfowania po Internecie, nie do pracy, a do przeglądania social mediów i filmów. Nie chciałem jednak na taki sprzęt wydawać fortuny, bo będzie używany codziennie, ale w ograniczonym lub krótkim czasie, do szybkich zadań. Przeglądać setki ofert, na które mnie nie stać, stwierdziłem, że używany laptop HP idealnie spełnia moje wymagania. Wybranie tej opcji ma oczywistą zaletę w postaci niższej ceny, ale (zwykle) ograniczonej gwarancji. Żeby mieć pewność, że otrzymasz sprawnego laptopa lepiej o to ostanie zadbać. Używane laptopy HP są oczywiście w pewnym stopniu wyeksploatowane, ale moim zdaniem jest to lepsza opcja niż na przykład kupowanie pierwszego lepszego używanego laptopa z przypadkowego TOP 5. Z mojego doświadczenia wiem, że używany laptop jest w całkiem przyzwoitym, lekko używanym stanie.
 • Dell Vostro 14 5490 – Czy warto inwestować w używany laptop biznesowy?”
  Laptopy Dell Vostro to linia biznesowych laptopów, skierowana głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Zapewniają one solidną wydajność i liczne funkcje przyjazne nie tylko dla firm. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem używanego laptopa Dell Vostro, a w szczególności modelu 14 5490, warto wziąć pod uwagę kilka czynników: cenę, serwis, zabezpieczenia. Seria Vostro oferuje przystępną cenę w porównaniu do innych laptopów biznesowych, takich jak seria Latitude. Dzięki temu są one bardziej dostępne dla firm o niewielkim budżecie. Obecnie używane laptopy Dell Vostro są świetnymi urządzeniami także dla prywatnych osób. Warto jednak dokładnie sprawdzić stan i wyposażenie używanego laptopa. Niewielkim mankamentem są także krótsze godziny wsparcia technicznego w porównaniu do innych linii produktów Dell. W zamian za to możesz uzyskać dodatkowe zabezpieczenia danych oraz narzędzia ułatwiające zarządzanie w środowisku korporacyjnym.
 • Czy da się kupić używany laptop na raty?
  Zakup laptopa to zwykle wydatek kilku tysięcy złotych. Wielu z nas nie ma możliwości wydania takiej kwoty jednorazowo. Korzystamy więc zwykle z możliwości zakupu urządzenia na raty – w kilkanaście minut możesz podpisać umowę kredytową i laptop wziąć ze sobą tego samego dnia do domu. Ale co w przypadku używanych laptopów? Decydujemy się na niego ze względu na niską cenę, zatem nie ma możliwości, żeby zapłacić za niego jednorazowo. Cale szczęście również w przypadku używanych laptopów możemy liczyć na płatność ratalną. Wiele sklepów internetowych (mniej stacjonarnych) oferuje e-raty, które umożliwiają rozłożenie ceny laptopa na części. Zwykle pierwsza rata odroczona jest co najmniej o miesiąc. Często jest to dodatkowa zaleta, która pozwala odłożyć spłatę jeszcze kilka tygodni. Ale czy warto? Czy opłaca się kupować używany laptop na raty? Przekonamy się razem z Tobą, prowadząc dokładne rozeznanie w znanych i mniej znanych sklepach internetowych.